„A négy kerék” – Vajhagyó vasárnapra – 2025. március 2.

2025. március 2. Vajhagyó vasárnap.

A paradicsomból való kiűzetés emlékezete. Megbocsátás vasárnapja.

„Palatinus” Szent Hészükhiosz antiokhiai vértanú (303 k.). Szent Theodotosz küréniai (Ciprus) püspök vértanú (322-324).

Csodatévő Szent Quintusz (273 k.). Tróadiosz és társai neoceziáriai vértanúk (251). Szent Euthalia vértanú szűz.

Szent Adorján, a skóciai St. Andrews püspöke és Szent Monan archidiakónus, Szent Adorján tanítványa  vértanúk és társaik (9. sz.).

Szent Arszeniosz tveri püspök (1409). Planász Szent Miklós pap (1932).

Róm 13,11-14,4; Mt 6,14-21. Harmadik hang.

+
Apostoli olvasmány: Róm 13,11-14,4.

Testvéreim!

Ismeritek az időt: itt az óra, amikor fel kell ébrednünk az álomból. Hiszen most közelebb van hozzánk az üdvösség, mint amikor hívők lettünk. Múlóban az éjszaka, a nappal pedig közel. Vessük hát el a sötétség cselekedeteit, és öltsük magunkra a világosság fegyvereit. Járjunk tisztességesen, mint nappal; ne féktelen mulatozásban és részegeskedésben, ne paráznaságban és kicsapongásban, ne civakodásban és versengésben. Inkább öltsétek magatokra az Úr Jézus Krisztust, és ne dédelgessétek testeteket, nehogy bűnös vágyakra gerjedjen! Karoljátok fel szeretettel azt, aki gyönge a hitben, de anélkül, hogy vitatkoznátok az eltérő felfogásokról. Van, aki hiszi, hogy mindent szabad ennie; aki pedig gyönge, az növényekkel táplálkozik. Aki eszik, ne vesse meg azt, aki nem eszik; és aki nem eszik, ne kárhoztassa azt, aki eszik. Hiszen Isten magáévá fogadta őt. Ki vagy te, hogy kárhoztasd más szolgáját? Urának áll vagy bukik; bizonyára állni fog, mert Istennek van hatalma, hogy fenntartsa.

Evangéliumi olvasmány: Mt 6,14-21.

Abban az időben így szólt Jézus a körülötte állókhoz: Mert ha megbocsátjátok az embereknek botlásaikat, nektek is megbocsát a ti mennyei Atyátok. De ha nem bocsátotok meg az embereknek, Atyátok sem fogja megbocsátani nektek a ti botlásaitokat. Amikor böjtöltök, ne legyetek bús képűek, mint a képmutatók. Ők ugyanis elváltoztatják az arcukat, hogy böjtölésükkel feltűnjenek az emberek előtt. Bizony, mondom nektek: ők megkapták már jutalmukat. Te, amikor böjtölsz, kend meg a fejedet, az arcodat pedig mosd meg. Ne lássák az emberek, hogy böjtölsz, csak Atyád, aki a rejtekben van; és Atyád, aki lát a rejtekben, megfizet majd neked. Ne gyűjtsetek magatoknak kincseket a földön, ahol moly és rozsda emészt, ahol a tolvajok betörnek és lopnak. Gyűjtsetek magatoknak kincseket a mennyben, ahol sem moly, sem rozsda nem emészt, és ahol tolvajok nem törnek be és nem lopnak. Mert ahol a kincsed van, ott lesz a szíved is.

+
„A négy kerék”

Ma Megbocsátás vasárnapja van. Nem véletlenül hívjuk így. Nem „bocsánatkérés” vasárnapjának nevezzük, hanem „megbocsátás” vasárnapjának. Bocsánatot kérni sem könnyű dolog, elismerni, hogy hibáztunk vagy helytelenül cselekedtünk, meghajtani a fejünket és magunkat vádolni. Megbocsátani, tiszta szívből megbocsátani azonban sokkal nehezebb. Ma pedig ennek a napja van, a megbocsátásé, a tiszta szívből történő teljes megbocsátásé, mégpedig azért, mert a holnapi nappal, a Tiszta Hétfővel megkezdődik a Szent és Nagyböjt, a mi Urunk feltámadására előkészítő időszak, amit meg kell különböztetnünk minden más böjttől.

Ma ugyanis gyakran halljuk a böjt szót, amikor különféle étkezési szokásokról van szó, és Dunát lehet rekeszteni azokkal az étrendekkel, amelyeket felajánlanak nekünk, az előnyeiket ecsetelik, és nagyon gyakran böjtnek nevezik, ha valamilyen étrendet legalább egy ideig követünk. Csakhogy a keresztények böjtje nem csupán időszakos étrendváltoztatás! Természetesen megváltoztatjuk az étrendünket is, de ehhez a változtatáshoz úgy láthatunk hozzá, hogy előbb a Megbocsátás vasárnapján minden haragot, minden tüskét, minden kis sértettséget, mindent elengedünk egymásnak, hogy tiszta szívvel indulhassunk el a böjt útján. Aranyszájú Szent János szerint ezzel Istenhez válunk hasonlatossá, aki Maga is irgalmas, könyörületes és megbocsátó.

Szent atyáink a böjti utazást úgy képzelik el, mint egy Krisztushoz vivő szekeret, mint Illés tüzes szekerét, amelynek négy kereke van, és ha az egyik kerék hiányzik, a kocsival egy tapodtat sem lehet előre haladni.

Az első kerék a böjtölés, ami lehet minőségi és mennyiségi böjt is. Az egyházi naptárakban a böjt minőségére találunk utasítást, hogy mikor milyen ételeket ehetünk. A mennyiségi böjt is régi hagyomány az Egyházban, a szerzetesek pl. a böjti időszak hétköznapjain napjában egyszer esznek, délután, ha pedig nehéz munkát végeznek, kétszer is. Fontos azonban tudnunk, hogy a böjti szigorúság az egészséges emberekre vonatkozik, és akinek orvosi utasításra, ill. egészségi állapota miatt máshogy kell étkeznie, annak a maga körülményeihez képest kell megtartania a böjtöt. Fontos a következő intelem is:

„Te, amikor böjtölsz, kend meg a fejedet, az arcodat pedig mosd meg. Ne lássák az emberek, hogy böjtölsz, csak Atyád, aki a rejtekben van; és Atyád, aki lát a rejtekben, megfizet majd neked.” (Mt 6, 18)

A böjthöz csatlakozik az imádság, a böjti kocsi második kereke. Látjuk majd, hogy a böjt ideje alatt templomunkban is több alkalommal gyűlünk egybe, mint máskor, mert a mi böjtünk imádság nélkül nem sokat ér. Már ebből is láthatjuk, hogy a keresztény böjt nem diéta. Hogy is mondja az Úr a tanítványoknak?

 „Ezt a fajtát nem lehet másképp kiűzni, csak imádsággal és böjttel” (Mt 17,21).

Az imádság és a böjt együtt képes a gonosz lélek legyőzésére.

Moszkhosz Szent János (619) „Lelki rétjében” olvasható a következő történet:

Egy pusztai szentéletű remetét egyszer, szerzetesi ruhába öltözve, felkeresett az ördög. Az öreg ajtót nyitott neki, és annyit mondott: „Imádkozz.” Az pedig elkezdte: „Most és mindenkor és mindörökkön örökké. Ámin.” Az öreg azonban újra azt mondta neki: „Imádkozz”. Az ördög ismét azt felelte: „Most és mindenkor és mindörökkön örökké. Ámin.” Az öreg így szólt hozzá: „Isten hozott, de imádkozz, és mondd azt: Dicsőség az Atyának és Fiúnak és Szentléleknek, mindig, most és mindenkor és mindörökkön örökké. Ámin.” Ennek hallatára az ördög rögvest láthatatlanná vált, mintha tűzzel kergették volna el. Ilyen hatása van az imádságnak!

A böjti kocsi harmadik kereke a bűnbánat és az alázat. Ezért is ragaszkodunk hozzá, hogy a böjti napokban végezzük el gyónásunkat, hogy minél tisztábban járhassunk e szent napokban keresztény életünk útján. Ehhez nagy segítség holnap kezdődő imádságunk, Krétai Szent András bűnbánati nagykánonja, az ortodox kereszténység egyik kincse, a bűnbánat Szentlélektől ihletett költői kifejezése. A nagykánonban és személyes imáinkban is gyakran hangzik el Szír Szent Efrém nagyböjti imája, amely szintén bűnbánati jellegű. Bűnbánatunkat és alázatunkat fejezik ki az ilyenkor végzett gyakori leborulások is.

Azután az étrend változtatáshoz, az imádsághoz, a bűnbánathoz és az alázathoz társul még valami, ami böjtünket teljessé teszi, ez pedig az alamizsna, az adakozás, az irgalmasság gyakorlása, a szegények rendszeres támogatása: ez böjti tüzes szekerünk negyedik kereke:

Oszd meg kenyeredet az éhezővel, vidd be házadba a szegény hajléktalant, ha meztelen embert látsz, ruházd fel, és ne zárkózz el testvéred elől! (Iz 58, 7)

Hallottuk a szent evangéliumban az Úr szavait:

„Ne gyűjtsetek magatoknak kincseket a földön, ahol moly és rozsda emészt, ahol a tolvajok betörnek és lopnak. Gyűjtsetek magatoknak kincseket a mennyben, ahol sem moly, sem rozsda nem emészt, és ahol tolvajok nem törnek be és nem lopnak” (Mt 6,19–20).

Nagy Szent Atanáz alexandriai érsek (373) írja:

Akik ezeket a szavakat hallották, így szóltak: „Nagyon jó ez a tanács és dicséretes a gondolat, jobb, ha jelenlegi életünk javait nem a földi, hanem a mennyei kincstárban helyezzük el. Ám hogyan tegyünk ezüstöt és aranyat a mennyországba? Hiszen erre nincs lehetőségünk. A menny nagyon magasan van, és kezünkkel nem érjük el. Nem látjuk a létrát, Jákob pátriárka lajtorjáját, hogy felmehessünk rajta és felvigyük az égbe, amit összegyűjtöttünk.” Az Úr azonban arra tanít bennünket, hogy bár a menny magasan van, mégis elhelyezheted benne kincseidet. Add oda a szegényeknek és a rászorulóknak, amire szükségük van, és meglátod, mindez hiánytalanul, szeplőtelenül és sértetlenül megmarad a mennyben. Van létrád, amely a mennybe vezet: az Úr üdvözítő Szent Keresztje, és vannak rajta lépcsőfokok: a tiszteletreméltó evangéliumok tanításai. Emelkedj fel tehát ezeken keresztül a mennybe, hogy elnyerd az örök dicsőséget.

A Szent és Nagyböjtben ne feledkezzünk meg tehát a böjti tüzes szekér négy kerekéről, a böjtről, az imádságról, a bűnbánatról és alázatról, valamint az alamizsnáról. Mindig a helyes úton fogunk járni, ha fülünkben az Úr Jézus eligazító szavai visszhangoznak:

„Ahol a kincsed van, ott lesz a szíved is”.

A-V. Gellért

Article written by imrenyi

Vélemény, hozzászólás?

Tovább az eszköztárra