2023. szeptember 10. Szent Kereszt Felmagasztalása előtti vasárnap.
(A Kisboldogasszony ünnepköre)
Szent Ménodóra, Métrodóra és Nümfodóra bithüniai vértanúnők.
Szent Apellész (Róm 16,10), Lukács (1Tim 4,11) és Kelemen (Fil 4,3) apostolok.
Szent Pulkheria császárnő (453).
„Engedelmes” Szent Pál, a kijevi Barlangmonostorból (13-14. sz.).
Szent Izmael, Jenő, János, Konstantin, Péter, Vazul, Gleb, Vazul, János, Péter, Miklós, Pallagyij új papvértanúk, Szent Meletyij és Gábor szerzetesvértanúk, Szent Simeon és Tatjána újvértanúk (1937).
Szent Uara lipecki újvértanú püspök (1938).
Gal 6,11-18; Jn 3,13-17. Ötödik hang.
+
Kedves Híveink és honlapunk Látogatói!
Szeptember 7-én, Kisboldogasszony előestéjén a Szentséges Szűznek az áthoszi Kariészben készült, ún. “Főnök-asszony” csodatévő ikonja, amelynek eredetijét az áthoszi Pantokrátor-monostorban őrzik, a templomunkba érkezett, és egy időre nálunk is marad.
Ezúton is köszönjük G. Gábor gyulai testvérünknek a felajánlását! Tekintsék meg az eredeti ikont és szegedi képeinket, ismerkedjenek meg az ikon történetével!
+
Apostoli olvasmány (Gal 6,11-18)
Testvéreim!
Nézzétek csak, milyen nagy betűkkel írok nektek saját kezemmel! Akik test szerint akarnak tetszeni, azok kényszerítenek titeket a körülmetélkedésre, csak azért, hogy Krisztus keresztjéért ne szenvedjenek üldözést. Mert maguk a körülmetéltek sem tartják meg a törvényt; csak azért akarják, hogy körülmetélkedjetek, hogy testetekkel dicsekedjenek. Tőlem azonban távol legyen másban dicsekedni, mint a mi Urunk, Jézus Krisztus keresztjében, aki által a világ meg van feszítve számomra, és én a világnak. Mert sem a körülmetélés nem ér semmit, sem a körülmetéletlenség, csak az új teremtmény. És mindazokra, akik ezt a szabályt követik, békesség és irgalom, és Istennek Izraeljére!
Ezután senki se okozzon nekem kellemetlenséget, mert Jézus jegyeit viselem testemen.
A mi Urunk Jézus Krisztus kegyelme legyen lelketekkel, testvérek! Ámen.
Evangéliumi olvasmány (Jn 3,13-17)
(Beszélgetés Nikodémussal)
“Senki sem ment föl a mennybe, csak az, aki a mennyből jött le: az Emberfia. Ahogyan Mózes fölemelte a kígyót a pusztában, úgy kell majd az Emberfiának is fölemeltetnie, hogy mindannak, aki hisz, örök élete legyen őbenne.”
(Jézus küldetésének célja)
Mert úgy szerette Isten a világot, hogy egyszülött Fiát adta, hogy mindaz, aki őbenne hisz, el ne vesszen, hanem örök élete legyen. Mert nem azért küldte Isten a Fiút a világba, hogy elítélje a világot, hanem hogy üdvözüljön általa a világ.
+
A Szentséges Szűz „Főnök-asszony” ikonja
Az ikon, görögösen a „Jeróntisza”, az áthoszi Pantokrátor monostorban található, a monostor saját ikonja. A hagyomány szerint I. Aleksziosz Komnénosz bizánci császár ajándékozta a monostornak. Az ikon a „Hamar meghallgató” Szűzanya mozaik ikonjának a másolata volt, amelyet a konstantinápolyi Pantokrátor monostorban őriztek[1].
Ez a különleges ikon az egyetlen hordozható ikon, amely a Szentséges Szüzet teljes alakjában, könyörgő testtartásban ábrázolja. Arckifejezése gyöngéd, irgalommal teli, minden zarándoknak az öröm, a remény, a vigasztalás és az irgalom érzését nyújtja. Tekintete minden egyes hívőnek azt üzeni, hogy gondoskodik gyermekei szükségleteiről.
A Szentséges Szűz „Főnök-asszony” ikonja csodatévő. Az első csoda, amelyet az ikonnak tulajdonítottak, I. Aleksziosz Komnénosz uralkodásának éveiben történt. Amikor a monostort építeni kezdték, mintegy ötszáz méterre a monostor jelenlegi épületeitől, és miközben a munkások az építésen dolgoztak, az ikon az építők szerszámaival együtt rejtélyes módon eltűnt. Amikor reggel kutatni kezdtek, azon a helyen fedezték fel őket, ahol a monostor ma is áll. Így megértették, a Szentséges Szűz azt akarja, hogy a monostor az általa kiválasztott helyen épüljön fel, ahol fel is épült végül az eredeti tömbje. A „Főnök-asszony” nevet az ikon jóval később kapta, a Szentséges Szűznek az elnevezés szempontjából döntő jelentőségű csodája kapcsán. A kép eredeti helye az oltár belsejében, a szent oltárasztal mögött volt. Abban az időben, amikor a csoda történt, egy igen erényes és idős apát földi élete utolsó óráit számlálta. Isteni kinyilatkoztatás révén végóráját is megismerte és szent eucharisztiában akart részesülni. Emiatt kérte az aznapi szolgálatot teljesítő szerzetespapot, hogy rövidítse le a szent liturgiát, hogy még idejében megáldozhasson. Ám a szerzetespap nem engedelmeskedett, továbbra is lassú ütemben folytatta a szent szolgálatot. A pap hirtelen a Szentséges Szűz hangját hallotta az ikon felől, aki megparancsolta neki, hogy gyorsan fejezze be a szent liturgiát, hogy az apátnak maradjon ideje áldozni. Így is történt. Alighogy az apát megáldozott, örök életre szenderült. Ez lett a magyarázata, hogy az ikon a Főnök-asszony elnevezést kapta.
Ezután az ikont kivitték az oltárból és a főtemplom bal oldali oszlopára helyezték, ahol ma is áll, azért, hogy a monostor látogatói is hódolhassanak előtte. Az ikont felújították, új, magas művészi munkával készült ezüst borítást kapott, amely a Szűzanya kifejezett kívánságára készült, és egy konstantinápolyi nemesasszony költségén.
A borítón ábrázolt üvegkancsó a Szentséges Szűz egy 17. századi csodájának az emlékére került az ikonra. Abban az időben a monostornak nem volt olaja, és bár a szükségletek nagyok voltak, a hiány óriási volt, amely azzal fenyegetett, hogy a szerzetesek végleg elhagyják a monostort. Az apát a Főnök-asszonyhoz könyörgött és minden reményét hozzá fűzte. Az apát könyörgése után az atyák egy reggel azt látták, hogy az éléstár bejárata alól, ahol az üres kancsókat tartották, olaj folyik ki. Amikor beléptek, látták, hogy az egyik, a mai napig megőrzött üvegkancsóból, megállíthatatlanul folyik az olaj. Ezzel az olajjal töltöttek meg minden üres üveget a raktárban, csak ezután szűnt meg az olaj folyása. Istennek Szentséges Szülője üdvözíts minket!
[1] A nevezetes monostor fennmaradt bizánci temploma a Komnénosz-dinasztia korának egyik építészeti remekműve, amelynek építését I. Szent László király leánya, Piroska-Irén kezdeményezte, férje, II. János Koménosz császár segítségével. Ma mecsetnek használják.
(Forrás: https://www.monastiriaka.gr/panagia-gerontissa—iera-moni-pantokratoros-n-62845.html.
Ford. I. Tibor)
+
Tropárionok
Feltámadási tropárion, 5. hang
Az Atyával és a Lélekkel együtt öröktől való Igét, ki a Szűztől a mi üdvösségünkre született, magasztaljuk hívők, és hódoljunk Néki, mert kegyes volt testben felmenni a keresztre, és elszenvedni a halált, és az elhunytakat is feltámasztani, az Ő dicsőséges feltámadásával!
Kisboldogasszony tropárionja, 4. hang
A Te születésed, Istennek Szülője, örömet hirdetett az egész földkerekségnek; mert Belőled kelt fel az Igazság Napja, a mi Krisztus Istenünk, aki feloldván az átkot, áldást adott, és elpusztítván a halált, örök életet ajándékozott nekünk.
Szent György tropárionja, 4. hang
Kisboldogasszony kondákionja, 4. hang
Dicsőség az Atyának és Fiúnak és Szentléleknek most és mindenkor és mindörökkön örökké. Ámin.
Joakim és Anna a gyermektelenség szégyenétől, Ádám és Éva pedig a halál pusztításától szabadultak meg, a Te szent születéseddel, ó, Tisztaságos. Ezt ünnepli a Te néped is, megmenekülvén vétkeinek büntetésétől, így kiáltva Hozzád: A meddő asszony Istennek Szülőjét hozza a világra, és a mi életünk Táplálóját!
+