„Imádság ― Szentírás ― élet” – 2023. június 25. – Pünkösd utáni 3. vasárnap – Szegedi Szent György templom

2023. június 25.

Pünkösd utáni 3. vasárnap.

Szentéletű Febrónia vértanú szűz 288).

Szent Orentiosz és testvérei, vértanúk (301 k.).

Szent Lívia, Leónida, Eutropia vértanú szüzek (3-4. sz.).

Róm 5,1-10; Mt 6,22-33. Második hang.

(Hal fogyasztása meg van engedve.)

 +
Apostoli olvasmány (Róm 5,1-10)
Felolvasás Pál apostolnak a Rómaiakhoz írt leveléből!
Testvéreim!
Mivel tehát elnyertük a megigazulást a hitből, békességünk van Istennel a mi Urunk, Jézus Krisztus által. Őáltala megnyílt számunkra az út a hit által a kegyelemhez, amelyben kitartunk, és dicsekszünk Isten dicsőségének reménysége alapján. Sőt dicsekszünk még a szorongatásokban is, tudva, hogy a szorongatás türelmet eredményez, a türelem kipróbáltságot, a kipróbáltság reményt, a remény pedig nem engedi, hogy megszégyenüljünk, mert Isten szeretete kiáradt szívünkbe a nekünk adott Szentlélek által.
Krisztus ugyanis akkor, amikor még erőtlenek voltunk, a meghatározott időben, meghalt a gonoszokért. Pedig az igaz emberért is aligha hal meg valaki; esetleg a jóért képes valaki meghalni. Isten azonban azzal bizonyítja irántunk való szeretetét, hogy abban az időben, amikor még bűnösök voltunk, Krisztus meghalt értünk. Azért most, miután az ő vére által megigazultunk, még sokkal inkább megment minket őáltala a haragtól. Ha mi, amikor még ellenségek voltunk, kiengesztelődtünk Istennel Fiának halála által, most, mint kiengesztelődöttek, sokkal inkább üdvösséget nyerünk az ő élete által.
Evangéliumi olvasmány (Mt 6,22-33)
Felolvasás Máté Szent Evangéliumából!

(A test lámpása)

A test lámpása a szem. Ha tehát a szemed ép, egész tested világos lesz, de ha a szemed rossz, az egész tested sötét lesz. Ha pedig a benned lévő világosság sötétség, mekkora lesz akkor a sötétség!

(A két úr szolgája)

Senki sem szolgálhat két úrnak; mert vagy gyűlöli az egyiket, a másikat pedig szereti, vagy ragaszkodik az egyikhez, a másikat pedig megveti. Nem szolgálhattok Istennek és a mammonnak.

(A gondviselés.)

Ezért azt mondom nektek: Ne aggódjatok az életetekért, hogy mit egyetek, se a testetekért, hogy mibe öltözködjetek. Nem több az élet az ételnél, a test pedig a ruhánál? Nézzétek az ég madarait: nem vetnek, nem aratnak, csűrökbe sem gyűjtenek, és a ti mennyei Atyátok táplálja őket. Nem értek ti sokkal többet ezeknél? Ugyan ki toldhatja meg termetét csak egy könyöknyivel is, ha aggodalmaskodik? És a ruha miatt miért aggódtok? Nézzétek a mezők liliomait, hogyan növekszenek: nem fáradoznak és nem fonnak; mégis, mondom nektek: még Salamon sem volt dicsősége teljében úgy felöltözve, mint egy ezek közül. Ha pedig a mezei füvet, amely ma van, és holnap a kemencébe vetik, Isten így felöltözteti, mennyivel inkább titeket, kishitűek? Ne aggódjatok tehát és ne mondogassátok: ‘Mit együnk?’, vagy: ‘Mit igyunk?’, vagy: ‘Mibe öltözködjünk?’ Mert ezeket a pogányok keresik. Hiszen tudja a ti mennyei Atyátok, hogy mindezekre szükségetek van. Ti keressétek először az Isten országát és annak igazságát, és ezek is mind ráadásul megadatnak nektek.
+
„Imádság ― Szentírás ― élet”

„Ti keressétek először az Isten országát és annak igazságát, és ezek is mind ráadásul megadatnak nektek”

Márk evangéliumának a végén, miután a feltámadott Úr az evangélium hirdetésére és a keresztelésre ad parancsot tanítványainak, ezt mondja:

„Aki hisz és megkeresztelkedik, az üdvözül; aki pedig nem hisz, elkárhozik.” (Mk 16,16)

„Aki hisz…”

Nemcsak a legnagyobb dolgokban hinni, abban, hogy az Úr Jézus Isten Fia, a megígért Megváltó, aki az Atyától minden idők előtt született, a végső időkben testet öltött és megváltásunkért a bűntől és a haláltól eljött a földre. Hanem a „kisebbnek” tűnő dolgokban is, mindenben, amit nekünk parancsolt. A mai evangéliumban ezt parancsolja:

„Ti keressétek először az Isten országát és annak igazságát, és ezek is mind ráadásul megadatnak nektek.”

Mit jelent ez, hol van, hol keressük Isten országát?

Senki se értse félre, „a mi országunk a mennyekben van, ahonnan az Üdvözítő Úr Jézus Krisztust is várjuk” (Fil 3,20), de már itt is van a földön, a templomban, hiszen a szent liturgia így kezdődik: „Áldott az Atyának és Fiúnak és Szentléleknek országa…” Itt halljuk az Úr Jézus evangéliumának hirdetését és itt jelenik meg az Úr Jézus Krisztus valóságos testében és vérében, amelyből mindannyian részesedhetünk.

Először tehát Isten országát, az egyház imádságos és szentségi közösségét kell keresnünk. Itt van vallásos életünk szíve. Ami pedig ettől elválaszthatatlan: mindazt, amit megértettünk a szent liturgia imáiból és énekeiből, azt meg is cselekedni, hogy az imádság tetté, életté váljon. Példát is mondjunk rá: ha a Miatyánkot közösen így mondtuk, „szenteltessék meg a Te neved…”, ez számunkra azt jelenti, hogy ezentúl mindent, amit mondunk vagy teszünk, úgy mondjuk és tegyük, hogy ezzel megszenteljük Isten nevét. Hogy tetteink, életünk tanúságtételét látva „mások is dicsőítsék Atyánkat, aki a mennyekben van” (Mt 5,16).

Mit jelent Isten országának „igazságát” keresni?

Isten szavát, törvényét ― „igazságosságát”, naponta a Szentírásban. Azt keresni, amit Isten az embertől kíván. Megérteni, és amit megértettünk, meg is cselekedni. Egy másik példával élve. Ha azt olvassuk az evangéliumban: „aki utánam akar jönni, tagadja meg önmagát, vegye föl keresztjét és kövessen engem” (Mk 8,34), akkor nem szabad visszautasítanunk, hogy az Úr Jézusért akár le is mondjunk saját akaratunkról, vagy a bennünket ért váratlan megpróbáltatásokat a sajátunknak tekintsük, és ne valamilyen idegen és igazságtalan csapásnak.

„Ti keressétek először…”

Isten országa keresésének nem időbeli, hanem, ahogy Szent Ágoston mondja, „méltóságbeli elsőbbsége” van életünkben. Ha az Úr Jézus így parancsolta nekünk, hinnünk kell abban, hogy mindazt, ami természetes szükségletünk ebben az életben, mindazt a jót, testi és szellemi javakat, amelyekre természetszerűleg törekszünk, csak ebben a sorrendben találhatjuk meg: a méltóságbeli elsőbbség sorrendjében. Másképpen, fordítva, igazán sem az egyiket, sem a másikat nem találjuk.

I. T.

2023. június 25.

+
Tropárionok
Feltámadási tropárion, 2. hang
Midőn leszállottál a halálba, Halhatatlan Élet, megölted a poklot az Istenség villámával; midőn pedig a halottakat a föld mélyéből feltámasztottad, minden Mennyei Hatalmak így kiáltottak: Életet adó Krisztus Istenünk, dicsőség Néked!
Szent György tropárionja, 4. hang
Mint a foglyoknak szabadítója, és szegényeknek oltalmazója, betegeknek orvosa, királyoknak pártfogója, győzedelmes György nagyvértanú, járj közre Krisztus Istennél, hogy üdvözítse a mi lelkünket!
Vértanúnők ünnepein (Szentéletű Febrónia vértanú szűz, általános tropárion, 4. hang)
A Te bárányod, ó, Jézus, így kiált fennhangon Hozzád: Szeretlek Téged Jegyesem, és Téged keresve küzdök, Veled együtt keresztre feszíttetem, és eltemettetem a Te keresztségeddel; és szenvedek Teéretted, hogy Veled uralkodjak majd, és meghalok Teéretted, hogy Tebenned éljek; szeplőtelen áldozatként fogadd el az Éretted feláldozottat. Annak közbenjárásai által, mint irgalmas, üdvözítsd a mi lelkünket.
Theotokion, 2. hang
Dicsőség az Atyának és Fiúnak és Szentléleknek, most és mindenkor és mindörökkön örökké.
Keresztények csalhatatlan oltalma, az Alkotóhoz való állhatatos közvetítője, ne vesd meg a bűnösök könyörgő hangját, hanem igyekezz, mint jóságos, segítségünkre, kik híven kiáltjuk Hozzád: Légy gyors a közbenjárásban, és siess az esedezésben, Istennek Szülője, ki mindenkor oltalmazod tisztelőidet!

Article written by imrenyi

Vélemény, hozzászólás?

Tovább az eszköztárra